EdiȚIA A XLVI - a

6 mai - 3 iunie 2022

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul
Dirijor: MYKOLA DIADIURA (Ucraina)
Solistă: DENITSA LAFFCHIEVA (Bulgaria) - clarinet

În program:
M. SKORYK – Melodia;
C. M. von WEBER - Concertul pentru clarinet și orchestră nr. 2 în mi bemol major, op. 74;
L. van BEETHOVEN - Simfonia nr. 3 în mi bemol major, op. 55, Eroica;

 

 

GLORIA MARIA MIHAI – vioară
LAURA ROMAN-RISTIC - vioară
COSMIN IONUȚ BUNEA - violă
NATHAN NICULAȘ- violoncel
SÁNTA CSABA - contrabas
CRISTIAN MICLEA – clarinet
LAVINIA OPRIȘ - oboi
VICTOR ANDREI PĂRĂU – pian
În program:
S. PROKOFIEV Cvintet sol minor, op. 39;
S. PROKOFIEV Uvertura pe teme ebraice pentru clarinet, cvartet de coarde și pian, op. 34;
P. SCHOENFIELD Trio pentru clarinet, vioară și pian;


DUO MIHĂILESCU
MANUELA IANA-MIHĂILESCU
DRAGOȘ MIHĂILESCU

În program:
Medalion F. SCHUBERT

Sonata în si bemol major pentru pian la patru mâini, op. 30, D 617;
Sonata în do major pentru pian la patru mâini, op. 140, D 812, Grand Duo.


CONCERT CORAL ANIVERSAR - 70 de ani de cor
Corul Ion Românu al Filarmonicii Banatul
Dirijori: DIODOR NICOARĂ, CORNEL GROZA, DAMIAN VULPE, RĂZVAN RĂDOS, CIPRIAN ȚUȚU, CEZAR VERLAN, IOSIF TODEA

În program:
B. HOINIC                Tatăl nostru – Dir. DAMIAN VULPE
N. URSU               Lino, Leano – Dir. DIODOR NICOARĂ
V. SPĂTĂRELU       Floare albastră – Dir. DIODOR NICOARĂ
A. BRUCKNER        Os justi – Dir. CEZAR VERLAN
V. P. ȘUMSKI           Veselie – Dir. CEZAR VERLAN
A. PAȘCANU Suita scurtă/Sârba pe scaun - Dir. CIPRIAN ȚUȚU
S. BARBER            Agnus Dei – Dir. CIPRIAN ȚUȚU
D. POP                       Suită din Țara Oașului – Dir. RĂZVAN RĂDOS
O. GJEILO                  Ubi caritas – Dir. IOSIF TODEA
D. M. GOIA            Cântec și joc din Maramureș – Dir. IOSIF TODEA
S. TODUȚĂ Arhaisme - Dir. CORNEL GROZA
C. ARVINTE Cununa de pe Someș - Dir. CORNEL GROZA

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul
Dirijor: SANDER TEEPEN (Olanda)
Solist: JESUS REINA (Spania) – vioară

W. A. MOZART - Uvertura la opera Clemența lui Tito;
M. BRUCH - Concertul pentru vioară și orchestră în sol minor, op. 26;
H. BERLIOZ  - Simfonia fantastică, op. 14;

 

 

ION-BOGDAN ȘTEFĂNESCU - flaut
DORU ROMAN - percuție
SORIN PETRESCU - pian
Invitat: MARKO RISTIC - acordeon

Călătorie muzicală pe Dunăre - Din Pădurea Neagră în Marea Neagră

T. BREDICEANU Două dansuri românești
H. LOHSE Landsfhaft mit FLuss (p.a.a.)
M. LYSENKO Suită de cântece ucrainene
M. SALAMON The Blue Danube Blues (p.a.a.)
V. DINESCU Suita Tabu
P. MACHAJDIK The lost blur - Still connecting (p.a.a.)
M. TAJCEVIC Trei dansuri balcanice
B. IKONOMOV Daichovo Horo
W. SCHULZE Wissen Sie, wann … (p.a.a.)
B. BARTOK Patru cântece țărănești ungare
A. TĂNĂSESCU Valurile Dunării (p.a.a.)
P. ELINESCU Scenă pastorală română


RECITAL CAMERAL DE MUZICĂ SPANIOLĂ
Împreună cu CONSULATUL ONORIFIC AL SPANIEI LA TIMIȘOARA

CAMELIA FORNWALD DOCEA - mezzosoprană
ADRIANA DOGARIU – pian

În program:
M. DE FALLA - Siete canciones populares españolas
El paño moruno
Seguidilla murciana
Asturiana
Jota
Nana
Canción
Polo

X. MONTSALVATGE - Cinco canciones negras
Cuba dentro de un piano
Punto de Habañera
Chévere
Canción de cuna para dormir un negrito
Canto negro

 

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul
Dirijor: RADU POPA
Solist: ȘTEFAN CAZACU – violoncel

În program:
I. STRAVINSKI - Concertul pentru orchestră de coarde în re major, K075;
F. GULDA Concertul pentru violoncel și orchestră de suflători;
D. ȘOSTAKOVICI Suita pentru orchestră de varietăți;

 

SORINA MUNTEANU - soprană 
CRISTIAN ARDELEAN - bariton
SILVIANA CÎRDU – orgă

În program:
N. BRETAN - Tatăl nostru;
G. CACCINI/V. VAVILOV - Ave Maria;
A. DVOŘÁK - Biblische Lieder, Op.99, Nr.10;
J. S. BACH - Cantata 106 -Alto- In deine Hände;
W. F. SPEER - Die Könige in Israel - Umsonst will ich nicht tragen Jehovas Herrseher;
G. FAURÉ - Requiem - Pie Jesu;
W. F. SPEER - Die Könige in Israel - Weib, spring das kühne Zauberwort;
F. MENDELSSOHN BARTHOLDY - Elias- Höre Israel;
C. FRANCK - Panis angelicus;
L. DELIBES - Agnus Dei.

 

ROMANIAN CHAMBER ORCHESTRA
Concertul participanților la cursul de dirijat susținut de CRISTIAN MĂCELARU
Solist: ALEXANDRU TOMESCU - vioară

În program:
I. STRAVINSKI - Octetul pentru suflători;
J. BRAHMS - Concertul pentru vioară și orchestră în re major op. 77;
J. BRAHMS - Simfonia nr. 2.

 

 

Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul
Dirijor: STEFAN GEIGER (Germania)
Solist: SIMON HÖFELE (Germania) – trompetă

În program:
E. GRIEG Peer Gynt - Suita nr. 1, op, 46;
A. ARUTIUNIAN - Concertul pentru trompetă și orchestră în la bemol major;
P. I. CEAIKOVSKI - Simfonia nr. 6 în si minor, op. 74, Patetica.

 

 

Dirijor: ANDREAS SCHEIN
Soliști: ILICI MILAN – pian (clasa prof.dr. Maria BODO)
VLAD OBERȘTERESCU – clarinet (clasa prof. Mircea ȘTIOPON)
DANIEL ZAH – tenor
OVIDIU CIUCURIȚĂ – tenor
TOMA IOAN – bas

În program:
W. A. MOZART - Concertul pentru pian și orchestră nr. 8 în do major, partea I, K 246, „Lützow”;
C. M. von WEBER - Concertino pentru clarinet și orchestră;
G. ROSSINI - Simfonia în re major „Al Conventello" orchestrație Andreas Schein;
G. ROSSINI - Tantum Ergo pentru 2 tenori, bas și orchestră (primă audiție națională);
E. KALMAN - Potpourri din opereta „Ducesa din Chicago” (primă audiție națională) - aranjament Andreas Schein.

 

 

CRISTINA IOANA GOICEA - vioară
ANDREI BANCIU - pian

În program:
J. BRAHMS - Sonata pentru vioară și pian nr. 1 în sol major, op. 78;
M. RAVEL - Sonata pentru vioară și pian nr. 2 în sol major, op. 77;
G. ENESCU - Sonata pentru vioară și pian nr. 3, op. 25, În caracter popular românesc;
B. BARTÓK - Șase dansuri românești.

  • Concert simfonic extraordinar - Vineri, 3 iunie 2022 | Sala Capitol
  •  

    Dirijor: ROBERT FARKAS (Ungaria)
    Solistă: SYLVIA RENA ZIEGLER (Germania) – mezzosoprană 

    În program:
    G. MAHLER                          Simfonia nr. 4, în sol major